fbpx

Reklam

IMF Başkanı Georgieva’dan Rusya uyarısı

0

IMF Başkanı Georgieva Rusya’nın temerrüde düşmesinin artık ihtimal dahilinde olduğunu ancak geniş çaplı bir finansal kriz riski olmadığını belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ülkeye yönelik çeşitli ekonomik yaptırımlar devreye alınmış, Rusya’nın kredi notu düşürülmüştü. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch geçen hafta Rusya’nın yakın zamanda temerrüde düşebileceğini belirtmişti.

CBS’nin “Face the Nation” programına katılan Georgieva, “yaptırımların Rusya’nın kaynaklarına erişme ve borçlarını ödeme kabiliyetini sınırlamasından dolayı temerrüt artık ‘ihtimal dışı’ değil” ifadesini kullandı.

Rusys’daki durumun küresel finansal krizi tetikleyip tetiklemeyeceği sorusuna ise Georgieva “Şimdilik hayır” yanıtını verdi.

Georgieva ayrıca IMF’nin kaçınılmaz olarak 2022 küresel büyüme görünümünü aşağı yönlü revize edeceğini belirterek “Ancak yine de pozitif büyüme olacak” ifadesini kullandı.

Reklam

“Yeterli fona sahibiz”

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov da bugünkü açıklamasında kamu borçlarını ödeyecek yeterli fonlara sahip olduklarını belirterek, “Rusya’nın Döviz hesaplarının dondurulması, yabancı ülkelerin Rusya’yı yapay bir şekilde temerrüde düşürme girişimi olarak değerlendirebilir.” dedi.

Siluanov, Rusya’nın kamu borcunu Rusya Merkez Bankası döviz kuru üzerinden ruble ile ödeyebileceğini söyledi. Bunun, 2018’den sonra düzenlenen eurobond’larda doğrudan mümkün olduğuna işaret eden Silanov, “Rusya’nın kamu borcu yükümlülüklerini yerine getiremediğine ilişkin açıklamalar gerçekle örtüşmemektedir. Yükümlülüklerimizi yerine getirmek için gerekli miktarda fona sahibiz.” ifadelerini kullandı.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku