fbpx

Reklam

İklim zirvesinde anlaşma taslağının söylemi yumuşadı

0

Glasgow’da gerçekleştirilen COP26 görüşmelerinde Cuma günü tartışılan yeni bir iklim paktı tasarısı, ülkelere daha derin emisyon kesintilere gitmeleri yönündeki çağrısının dilini hafifçe yumuşatıyor.

Görüşülen bu yeni taslakta, ülkelerden 2022 yılına kadar yeni 2030 planları ile geri dönmelerini “istemek” yerine, bu planlarla geri dönmeleri “rica” ediliyor.

Taslak metin ayrıca, fosil yakıtları ve kömür sübvansiyonlarının azaltılarak kaldırılmasını isterken kullanılan söylemi de yumuşatıyor. Metin yeni hali ile “azaltılmamış” kömür enerjisinin ve “etkisiz” sübvansiyonların kademeli olarak ortadan kaldırılması çağrısında bulunuyor. Bu söylem tepkilerle karşılaştı ve birçok işlem gözlemcisi bunun kaldırılmasını bekliyordu.

Reklam

Gelişen ülkeler için olumlu bir haber olarak, taslakta zengin ülkelerin 2025 yılına kadar fakir ülkelere iklim değişikliği ile mücadelede destek için ayırdıkları parayı iki katına çıkarma çağrısına yer verildi.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku