fbpx

Reklam

“Güneş enerjisinin teşvik edilmesi için BDDK’dan destek bekliyoruz”

0

Günes Enerjisi Sanayicileri ve Endüstri Derneği (GENSED) Başkanı Halil Demirbağ 10 kw olan mesken güneş enerjisi üst limitinin 25 kw olarak revize edilmesini değerlendirdi.

Bloomberg HT’ye konuşan Demirbağ, güneş enerji sisteminin kredi imkanlarının geliştirilmesi için BDDK’dan destek beklediklerinin altını çizdi.

Demirbağ’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Reklam

Sanayici kendi çatısına yaptığı güneş ile hem teşvik kapsamında, sigorta desteği alacak hem de vergi olarak yüzde 30-40 arasında geri alım yapabilecek. Konutlarda 10 kw sınırı vardı fakat siteler için yeterli olmuyordu kanunda 25 kw limiti getirildi. Bu durumda güneş enerjisi limitinin yükselmesi olumlu oldu. Kullanmadığınızda ise sisteme elektrik satışı olarak satış yapabileceksiniz. Alçak katlı yapılar için çok büyük imkân getirildi.

Bu mortgage gibi düşünülmeli özel faizli ve uzun vadeli imkân tanınmalı 5-6 yıl arasında ödediğiniz elektrik faturasının yatırım yaptığınızda aslında sistem size bedava elektrik üretiyor olacak. BDDK’dan bir adım bekliyoruz. Ruhsat konusunda da belediyelerden destek bekliyoruz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: