fbpx

Reklam

Gelişmekte olan ülkelerin dolar tahvilleri ‘Fed ile’ yükselir mi?

0

Gelişmekte olan ülke tahvilleri ile ABD tahvilleri arasındaki makas 500 baz puanın üzerini görerek, on yıldan daha fazla bir süredir yalnızca ikinci kez kritik bir eşiği aştı.

Bu durum aralarında FIM Partners ve Vontobel Asset Management’ın da olduğu birçok para yöneticisini daha önce gerçekleşen ani yükselişlerin ardından olduğu gibi spreadlerin hızla düşeceğine dair düşündürüyor.

ABD Merkez Bankası Fed bu hafta faiz oranını artırmaya hazırlanırken, yatırımcılar da daha sıkı para politikası ve güçlü dolar atmosferinde iyi performans göstermiş varlıkları araştırıyor.

Reklam

Dolar cinsinden gelişmekte olan piyasa tahvillerinin, Fed’in önceki faiz artırımları esnasında ralli yaptığı bir geçmişi olması dolayısı ile bu özellikleri karşıladığı görülüyor.

Ukrayna savaşının gittikçe derinleşmesi ya da Rusya’nın borçlarını ödeyemeyip Çarşambadan önce muhtemel temerrüde düşme durumu bu varsayımı geçersiz kılabilecek olsa dahi piyasa tabanını kaçırma korkusu yatırımcıları menkul kıymetlere yönlendiriyor.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku