fbpx

Reklam

Garanti Bankası Genel Müdürü: BBVA kendi yatırımına sahip çıktı

0

BBVA’nın Garanti Bankası’nda kalan tüm paylara talip olması bankacılık sektörünü de aşan bir etki gösterdi.

Garanti Bankası Genel Müdürü Recep Baştuğ, BBVA’nın teklifinin detaylarını değerlendirmek için Bloomberg HT yayınına katıldı.

Baştuğ’un açıklamalarında öne çıkan noktalar şunlar oldu:

BBVA Türkiye’ye 2011 yılında girdi. O günkü alım değeriyle 9 milyar dolarlık bir satın alım yaptı. Şu an itibariyle BBVA Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımcısı konumunda. Dolayısıyla BBVA yeni bir yatırımcı değil. Yatırımını büyüterek devam ettiriyor.

Burada hepimizin görmesi gereken şey şu: Türkiye’de çok kıymetli varlıklar var. Garanti BBVA da bunların başında geliyor. BBVA kendi yatırımına, kendi şirketine sahip çıktı.

Türkiye’de Garanti BBVA gibi çok değerli varlıklar var. Bu teklifin ülkemize iyilikler getireceğini düşünüyorum.

BBVA Türkiye’nin uzun vadeli görünümüne yatırım yaptı.

Hem zamanlama hem de hacim olarak önemli bir haber.

Garanti BBVA özel bankalar arasında birçok üründe pazar payı lideri. Bu performansın katkısı olmuştur. Ama bunun katkısı görece olarak düşüktür.

Bence sermayedarın bu kararı almasının bir nedeni de çalışanların performansıdır.

Çalışanının yarattığı katma değer sermayedarın bu kararı alırken elini rahatlatmıştır.

Reklam

Türkiye’nin böyle haberlere ihtiyacı vardır.

Takvim ilgili regülatörlerden izin alındıktan sonra maksimum 20 gün içinde işlem bitirilecek. Her bir pay için 12,20 TL teklif edilecek.

Garanti için çekirdek sermayeye bir etkisi yok, ama BBVA tarafına negatif etkisi olacak. Bunu da zaten açıklamayla duyurdular.

BBVA’dan 2,25 milyar euroluk teklif

BBVA, Garanti’de kendisine ait olmayan hisselerin alınması için gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar verdi.

BBVA, kalan Garanti hisseleri için hisse başına 12,20 TL gönüllü pay alım teklif fiyatı belirledi. Gönüllü pay alıma konu olan tüm payların satın alınması durumunda BBVA tarafından 25,7 milyar TL, (yaklaşık 2,25 milyar euro) ödeme yapılacak.

Pay alım teklif fiyatı 12 Kasım 2021’de Borsada oluşan fiyatından yüzde 15 primli olarak belirlendi.

-Açıklamalar anlık olarak güncellenecektir. Baştuğ’un açıklamalarını izlemek için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden takip edebilirsiniz

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku