fbpx

Reklam

Fed/Williams: Omikron büyümeyi geçici olarak yavaşlatabilir

0

New York Fed Başkanı John Williams Cuma günü yaptığı açıklamada, Omikron varyantının ekonomi üzerindeki etkisine değindi.

Williams, Omikron varyantının neden olduğu vaka artışının önümüzdeki birkaç ay içinde büyümeyi yavaşlatabileceğini fakat varyantın etkilerinin geçmesinin ardından ABD ekonomisinin “daha güçlü bir yörüngeye” dönmesinin beklendiğini belirtti.

Omikron sebebiyle, tedarik zincirinde yaşanan kırılmaların devam edebileceğini aktaran Williams, “Tüketiciler yüz yüze faaliyetlerden kaçınırsa ve bazı firmalar işçi bulmada zorlanırsa, işletmeler kısa vadede bir darbe daha alabilir.” dedi.

Reklam

Williams, ABD’deki enflasyon oranı hakkında yaptığı değerlendirmede, ülkedeki enflasyonun şu an çok yüksek olduğunu, fakat yüksek enflasyonun pandemiye özgü geliştiğini belirtti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) fiyat artışlarını dizginlemek için mevcut politikasını ayarlaması gerektiğinin altını çizen Williams, Fed’in faizleri artırmaya başlamaya yaklaştığını söyledi.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: