fbpx

Reklam

Fed toplantısı hakkında bilmeniz gerekenler

0

Başkan Jerome Powell’ın bu ay başındaki konuşmasında faiz artışı sinyal vermesi nedeniyle Fed’in bugün 25 baz puan faiz artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Toplantıda ‘dot plot’ adı verilen noktasal tahminler açıklanacak. Ardından Başkan Powell basın toplantısında konuşacak.

MacroPolicy Perspectives Başkanı Julia Coronado, “Fed yetkilileri enflasyonist baskıları dindireceklerine dair güven verici mesajlar vermek isteyecek. Makroekonomik istikrarı sağlamaya çalışıyorlar, bu da şu an için oldukça zorlu bir iş” değerlendirmesini yaptı.

Fed faiz artış tahminleri yükselebilir

Amherst Pierpont Kıdemli Ekonomisti Stephen Stanley 2022, 2023 ve 2024 faiz projeksiyonları ve Powell’ın konuşmasının odak noktası olabileceğini belirtti.

Bloomberg anketine göre FOMC’nin yeni projeksiyonları 2022’de 4, 2023’te 3 faiz artışına işaret edebilir. Aralık tahminlerinde 2022’de 3 faiz artışı beklentisi vardı.

Swap piyasalarında 2022’de toplam 7 faiz artışı fiyatlanıyor.

Bloomberg Economics Ekonomistleri Anna Wong, Yelena Shulyatyeva, Andrew Husby ve Eliza
Winger FOMC’nin bu akşam 25 baz puan faiz artıracağını belirterek “”Politila patikası artık daha belirsiz. Büyük soru da şu; ‘Fed petrol fiyat şokunu dikkate alacak mı?’ Bu akşam bu konularda önemli ipuçları alabiliriz” yorumunu yaptı.

Reklam

FOMC bildirisi

Karar bildirisinde enflasyonla mücadele için gelecekte faiz artışlarının devam edeceğine ancak verilere bağlı olunacağına dair söylemler olabilir. Ekonomik büyümenin bu yıl ılımlılaştığı ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin yeni belirsizliklere yol açtığı da metinde yer alabilir.

Bilanço

Fed’in 8,9 trilyon dolarlık bilançosunun küçültülmesiyle ilgili daha fazla detay vermesi de bekleniyor. Yeniden yatırım yapılmayacak, vadesinin dolması beklenecek tahvillerle ilgili tavan büyüklük açıklanabilir.

Toplantıda Powell’a Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ekonomiye etkisi, faiz artışında daha kademeli adımları mı tercih edecekleri gibi bazı sorular yöneltilebilir.

BofA’dan ‘şahin’ mesaj beklentisi

Bank Of America Global Research analistleri paylaştıkları bir notta 25 baz puanlık faiz artışı beklediklerini, Fed’in bilançonun küçültülmesiyle ilgili detaylar paylaşabileceğini belirterek “Bu da baz senaryomuzda olduğu gibi Fed’in sıkılaşmaya başlamaya hazır olduğuna dair güçlü bir sinyal olacak” ifadelerine yer verdi. Analistler ayrıca Başkan Powell’dan şahin mesajlar beklediklerini belirterek “Powell muhtemelen fiyat istikrarı konusunda kararlı oldukları söylemini yineleyecektir. Ukrayna/Rusya çatışması ve emtia fiyatlarındaki yükseliş riskine de değinecektir.” tahminini paylaştı.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku