fbpx

Reklam

Evergrande son dakika ödemesi ile temerrütten kurtuldu

0

Devlet destekli Securities Times gazetesinin ‘ilgili kanallara’ dayandırdığı haberine göre, şirket 83,5 milyon dolarlık ödemenin havalesini gerçekleştirdi ve fonlar tahvil sahiplerinin eline Cumartesi gününden önce geçecek. Şirketin asıl ödeme tarihini kaçırmasının ardından tahvil kuponu için 30 günlük yasal (ödemesiz) süre Cumartesi günü sona eriyordu. Evergrande’den bir temsilci konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Şirketin temerrüde düşeceğine ilişkin spekülasyon aylardır piyasalarda dolaşıyordu ve bu durum, sorunun kredi piyasasındaki nakde sıkışık diğer emlak geliştirme şirketleri arasında yayılması ve bazı hesaplamalara göre ekonominin dörtte birinden daha büyük kısmını oluşturan gayrimenkul piyasasında güvenin azalması endişelerini artırdı.

Reklam

Bu gelişme, sorunlu emlak geliştirme şirketi Evergrande’nin, bankalara, tedarikçilere ve ülke içi yatırım ürünleri sahiplerine ödemelerini yerine getirmek için fon sağlamada güçlük çekmesi ile birlikte, dolar cinsi tahvillere ilişkin yükümlülüklerine beklenenden daha fazla öncelik veriyor olabileceğini işaret ediyor. Finans kesimi regülatörleri, Evergrande’yi, elindeki emlak projelerini tamamlama ve bireysel yatırımcılara geri ödeme üzerinde odaklanırken, dolar tahvillerinde kısa vadeli temerrütten kaçınması için tüm tedbirleri alma konusunda cesaretlendiriyor.

BOC International Holdings icra direktörü Wu Qiong, “Bu ödeme geçici bir çözüm üretme çabası gibi görünüyor. Ancak dolar cinsi tahvil faiz ödemesi olumlu bir gelişme ve Evergrande’ye varlık satışları için ihtiyaç duyduğu zamanı kazandıracak ve düzgün bir yeniden yapılandırmaya ilişkin baz senaryoyu güçlendirecektir” dedi.

Piyasalar haberi olumlu değerlendirdi ve Hong Kong piyasasında işlem gören Çinli emlak geliştirme şirketlerinin hisse senetleri güçlü yükseldi. Evergrande’nin dolar tahvilleri, kredi traderlarına göre, 3 sent kadar attı. Şirket hisseleri Hong Kong’da yüzde 5 yükseldi.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku