fbpx

Reklam

Elvan: Enflasyonun seyri temkinli olmayı gerektiriyor

0

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, küresel konjonktür ve yurt içi enflasyonun seyrinin temkinli olmayı gerektirdiğini söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe sunuşunda Elvan, “Son 2 aydır, küresel
gelişmelerin de etkisiyle, finansal piyasalarda dalgalanmalar yaşandı.

Piyasa faizlerinde, varlık fiyatlarında, döviz kurunda ve beklentilerde yaşanan hareketliliğin farkındayız. Tüm bu unsurlar, entegre bir şekilde enflasyon görünümünü şekillendiriyor, dolayısıyla, burada, hiçbir ilgili dinamiğin göz ardı edilemeyeceği kanaatindeyim. Küresel konjonktür ve
yurt içi enflasyonun seyri temkinli olmayı gerektiriyor.” diye konuştu.

Elvan, vergi ayarlamalarının enflasyon üzerindeki etkisine de değindi. Konuyla ilgili Elvan, “Yapılan indirim ve fiyat ayarlamalarının TÜFE’yi düşürücü etkisi yaklaşık 5,3 puan olurken, bu uygulamalar sonucunda 125 milyar TL’lik kamu gelirinden vazgeçtik.” dedi.

Reklam

Kur yorumunu yineledi

Elvan, hükümetin yüksek kuru hedeflemediği ifadesini TBMM’de de yineledi.

Elvan, “Döviz kuruna ilişkin son dönemde yapılan yanlış yorumlara değinmek istiyorum. Hükümetimizin ihracatı desteklemek amacıyla, yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumlar doğru değil. Türkiye dalgalı kur rejimi uygulamaktadır, kurun değeri de piyasada belirlenir. Bir ülkedeki rekabet artışı; üretkenlik artışından, inovatif kabiliyetlerden ve teknolojiyi kullanma becerisinden gelir. Verimlilik artışıyla desteklenmeyen bir büyüme modeli, sürdürülebilir bir model değildir.” ifadelerini kullandı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: