fbpx

Reklam

DSÖ: Hiç olmadığı kadar hızlı yayılıyor

0

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Şu anda 77 ülke Omikron vakaları bildirdi ve gerçek şu ki henüz tespit edilmemiş olsa bile Omikron muhtemelen çoğu ülkede bulunuyor.” dedi.

“OmiKron, daha önce hiçbir varyantta görmediğimiz bir oranda yayılıyor.” diyen Ghebreyesus, insanların OmiKron’u “hafif (varyant)” olarak görmesinden endişe duyduklarını vurguladı.

Ghebreyesus, Kovid-19’un Omikron varyantının hafife alınamayacağını belirterek, “Omikron daha az ciddi hastalığa neden olsa dahi, çok sayıda vaka, hazırlıksız sağlık sistemlerini bir kez daha bunaltabilir.” uyarısını yaptı.

“Aşılar tek başına hiçbir ülkeyi bu krizden kurtaramaz”

Ülkeleri halihazırda etkin olan önlemlerle Omikron’un yayılmasını engellemeye çağıran Ghebreyesus, “Çok net, aşılar tek başına hiçbir ülkeyi bu krizden kurtaramaz.” ifadesini kullandı.

Reklam

Ghebreyesus, maske takılması, sosyal mesafe, havalandırma ve el hijyeni gibi bilindik önlemlerin alınmaya devam edilmesi çağrısında bulundu.

Kovid-19 aşılarının etkinliğine de değinen Ghebreyesus, “Bu arada gelişen kanıtlar, aşıların ağır hastalık ve ölüme karşı etkililiğinde küçük bir düşüş, hafif (orta dereceli) hastalık veya bulaşmayı önlemede ise bir düşüş gösterdiğini ortaya koydu.” dedi.

Ghebreyesus, Omikron varyantının ortaya çıkışıyla bazı ülkelerin tüm yetişkin nüfusları için hatırlatma dozuna başlamasını eleştirdi.

Hatırlatma dozunun bu varyanta karşı etkinliği konusunda kanıt olmadığının altını çizen Ghebreyesus, bu tür programların aşı eşitsizliğini artırmasından endişe duyduklarını ifade etti.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku