fbpx

Reklam

DB/Beck: Türkiye’de enflasyon çıpasız kaldı

0

Rusya, Ukrayna savaşı ile Türkiye’nin de başta enerji ve emtia fiyatları nedeniyle önemli riskleler karşı karşıya kaldığını söyleyen Dünya Bankası Türkiye Prorgamı Başekonomisti Hans Anand Beck, enerji fiyatlarının Türk lirasındaki belirsizlikle daha ağır hissedildiğini söyledi.

Bloomberg HT’ye önemli açıklamalarda bulunan Beck , “2022 yılı için ülkenin önündeki en büyük zorluk enflasyon. Tüketici ve üretici tarafında sorunlar var. Türkiye’de enflasyonun çıpasız kaldı” dedi. Beck, mali enstrümanlarla enflasyonu kontrol etmeye çalışmanın maliyeti olduğunu da dile getirdi.

Ticaret zarar gördü

Rusya’nın Ukryana’ya saldırması sonrasında gündeme gelen risklere dikkat çeken Beck, hem küresel hem de yerel riskler olduğuna dikkat çekerek, küresel anlamda enerji ve emtia ticaretinin zarar gördüğünü, fiyatların arttığını ve finansal akışların da bu durumdan etkilendiğini belirtti.

Türkiye’nin hem enerji ithal eden hem de doğalgazın büyük bölümünü Rusya’dan alan bir ülke olarak risklerle karşı karşıya olduğunu söyleyen Beck, buğday ve ayçiçeği konusunda da sorun olduğuna dikkat çekti.

Reklam

Enerji fiyatlarında yaşanan artışın Türkiye’ye daha fazla etkilediğini dile getiren Beck, ” Enerji fiyatı Türk Lirasını değer kaybıyla daha fazla artıyor. Türkiye enerji ithalatı yapıyor. Şu an petrol fiyatları daha fazla hissediliyor. Paranın değerlenmesi bu durumun düzelmesine yardımcı olacaktır” dedi.

Enflasyon en büyük sorun

Bu yılın en büyük zorluklarından birinin enflasyon olduğunu söyleyen Beck, “2022 için sıkı ve iyi bir iletişim gerektiren para politikası gerekiyor. Mali pozisyonlar geleneksel olarak güçlü. Ancak hâlâ zorluklar var. Mali enstrümanlarla enflasyonu kontrol etmeye çalışmanın bir maliyeti var. Enflasyon çıpasını kaybettiğini görüyoruz. Tüketici ve üretici tarafında önemli artışlar var. Üreticiler belirsizliklerle mücadele etmeye çalışıyor” dedi.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku