fbpx

Reklam

Çin’de doğalgaz fiyatları kömürdeki durulma ile yükseliyor

0

Kamyonlar tarafından fabrikalara ya da araç yakıt istasyonlarına taşınan likit doğalgaz için ulusal ortalama fiyat, Şanghay Petrol ve Doğalgaz Borsası’na göre, ton başına 7 bin 814 yuana (milyon İngiliz termal birimi başına yaklaşık 26 dolar) çıkarak rekor seviyeye yükseldi. Doğalgaz distribütörü ENN Group’un araştırma birimi CTL Group’a göre, Pekin’de fiyatlar Pazartesi günü tek bir günde 1,000 yuanlık bir sıçrama gerçekleştirdi.

Fiyat artışları, ithalatçıların LNG ithalatının artan maliyetini telafi etmeye çalışmaları ile birlikte gerçekleşiyor. Çin boru hatları yoluyla satılan doğalgaz için fiyatları regüle ederken, kamyonlarla taşınan LNG fiyatları piyasa güçlerine bağlı olarak artıp azalıyor.

Seramik ve gübre gibi doğalgaza bağımlı sektörlerdeki bazı fabrikalara gaz, yakıtın bir kısmının konutlarda ısınma için ayrılmasından dolayı kısıtlı miktarda veriliyor. Sektörün yayın organı Ceramic Information’a göre, doğalgazı elde edebilenler daha fazla ödeme yapacak ve Guangdong ve Jiangxi’deki seramik fabrikalarının doğalgaz maliyeti neredeyse iki kat artmış durumda.

Reklam

Doğalgaz fiyatlarındaki güçlü artış, kömür fiyatlarındaki gevşeme ile birlikte gerçekleşiyor. Çinli yetkililerin üretimi artırmaya yönelik adımları, elektrik enerjisi darlığına ve bazı kilit endüstrilerde üretimin azalmasına katkıda bulunan arz sıkışıklığının azalmasına yardımcı oluyor.

Kömür vadeli kontratları Zhengzhou Emtia Borsası’nda Salı günü yüzde 2,8 düşerek 891,8 yuan (139,3 dolar) seviyesinden kapandı ve erken saatlerde fiyatları Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine gerileten yüzde 8,4’lük kaybın önemli kısmını geri aldı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: