fbpx

Reklam

Çin’de ‘borçları erken ödeme’ furyası yayılıyor

0

Çin’de iki emlak geliştirme şirketi daha, zor durumdaki gayrimenkul sektöründe tansiyonun artması ve temerrütlerin rekor sayılara ulaşması ile birlikte, erken borç ödemesine giderek tahvil sahiplerini yatıştırmaya çalışıyor.

Logan Group Co., kamuya yaptığı açıklamada, 3 Ocak’ta vadesi dolacak 244 milyon dolar tutarında yüzde 5,75 faizli tahvilin anapara ve şimdiye dek işlemiş faizini ödemeyi teklif etti. Ronshine China Holdings Ltd., uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Inc.’nin not indiriminin ardından, son iki haftada, bazı tahvillerin vadelerinden önce geri ödemesi için 23 milyon dolardan fazla bir harcama yaptıklarını kaydetti.

Bilançoları güçlü emlak şirketleri, Çin’de yatırım yapılabilir not seviyesinin altındaki tahvillerin faizinin yüzde 20’nin üzerine çıkarak en az 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından yatırımcı güvenini tekrar kazanmaya çalışıyor.

Regülatörlerden yükümlülük çağrısı

Reklam

Kredi derecelendirme kuruluşları, emlak devi China Evergrande Group’un içinde bulunduğu krizin yayılması ile birlikte, gayrimenkul şirketlerinin notlarını rekor hızda düşürüyor ve en az dört emlak geliştirme şirketi geçen ay temerrüde düştü.

Bloomberg’in haberine göre, Çinli regülatörler, emlak geliştirme şirketlerine geçen hafta, denizaşırı tahvil ödemeleri dahil tüm borç yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Logan ve Ronshine, geçen hafta yüzde 5,95 faizli dolar cinsi tahvilinin ödemesini erken yapacağını açıklayan Zhenro Properties Group Ltd. ve dolar cinsi tahvilinin geri ödemesini bir hafta önce gerçekleştirmek için fon havalesi yaptığını duyuran Central China Real Estate Ltd.’ye katıldı.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku