fbpx

Reklam

Çin yaptırımların hedefi olmak istemiyor

0

ABD, Rusya’yı desteklemenin “sonuçları olabileceğini” belirterek Çin’i uyardı. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından ilk üst düzey ABD-Çin görüşmesi Roma’da gerçekleşirken iki taraf görüşmeyi ‘yapıcı‘ sözleriyle niteledi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan savaşın da dahil olduğu birçok konuyu altı saat boyunca Çinli mevkidaşı Yang Jiechi ile görüştü.

Görüşme sonucu somut bir adım açıklanmazken Çin tarafı Rusya-Ukrayna savaşında barış görüşmelerini teşvik etmeye devam edeceklerini bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise ülkesinin Rusya savaşına ilişkin ABD yaptırımlarından etkilenmek istemediğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da “sonuçlar” konusunda uyardı

Reklam

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da düzenlediği günlük basın toplantısında, benzeri iddialara değindi.

Sullivan’ın Yang ile Roma’daki görüşmesinde, Ukrayna meselesini geniş bir şekilde ele aldığını belirten Price, bu konuşmanın detaylarına giremeyeceğini aktardı.

Price, ABD’nin ve Batının Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya yaptırımlarının ortada olduğuna işaret ederek, “Çin, Rusya’ya askeri anlamda ya da yaptırımları delecek şekilde yardım ederse bunun sonuçları olur.” diye konuştu.

Çin’in Rusya’ya askeri ve ekonomik yardıma istekli olduğu yönünde ABD’nin NATO müttefiklerine diplomatik yazışma ile bilgi verdiği yönündeki haberler konusunda ise Price, “Bu konunun detaylarına girmeyeceğim, Rusya’nın saldırgan tavrına ilişkin endişelerimizi elbette müttefiklerimizle konuşuyoruz fakat bunun detaylarına burada giremem.” dedi.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku