fbpx

Reklam

Çin: Pentagon’un nükleer raporu gerçeklere uymuyor

0

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Pekin’de Perşembe günü düzenlediği mutad basın toplantısında, “Savunma Bakanlığı’nın bu raporu, önceki raporlar gibi, gerçekleri hiçe sayan önyargı dolu bir rapor” dedi.

Pentagon, Çarşamba günkü raporunda, Çin’in 2030 yılına kadar, 700’ü 2027 yılına kadar ‘teslim edilebilir’ ve çeşitli füzelere hemen takılabilir başlıklar dahil en az 1.000 nükleer başlığa sahip olacağını kaydetti. Bu rakam ABD Savunma Bakanlığı’nın önceki projeksiyonlarının daha üzerinde. Öte yandan, bu rakamlar ABD’nin elindeki mevcut 3 bin 750 savaş başlığının oldukça gerisinde.

Reklam

Bu yeni rakamlar Çin’in üretin kapasitesine ilişkin değerlendirmelere bağlı olarak hesaplandı. Pentagon yetkilileri ayrıca, ‘binlerce’ yeni kıtalararası balistik füze kapsayacağını söyledikleri, Çin’in en az üç silo sahası inşaatını da işaret etti.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku