fbpx

Reklam

Bloomberg anketi: Fed şahinleşecek

0

Çarşamba günü açıklanacak Fed kararı öncesi yayımlanan Bloomberg anketi ekonomistlerin Fed’in şahinleşeceğini düşündüklerini ortaya koydu.

3-8 Aralık arasında 49 ekonomistin katılımıyla yapılan ankete göre ekonomistlerin yarısından fazlası aylık tahvil alım azaltımı hızının ikiye katlanarak ayda 30 milyar dolara çıkacağını öngördü.

Katılımcıların yarısından fazlasına göre Fed üyelerinin çeyreklik tahminlerine 2022’de iki faiz artışı yansıyacak. Mevcut durumda Fed üyelerinin medyan tahminlerinde 2022’de faiz artışı öngörülmüyordu.

Macropolicy Perspectives Kıdemli Ekonomisti Laura Rosner-Warburton Fed üyelerinin 2012’den beri yayımlanan tahminleri için “Dot plot tarihinin en büyük şahin dönüşümü yaşanacak” değerlendirmesini yaptı.

Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey ise yükselen enflasyon karşısında Fed’in mart ayında ilk faiz artışı seçeneğini masasında tutmak için tapering hızını ikiye katlayacağı yorumunu yaptı.

Powell şahin tonlu bir söyleme geçmişti

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde Kasım sonunda yaptığı sunumda söylem değişikliğine gitmişti.

Reklam

Yüksek fiyatların Kovid-19 salgını kaynaklı arz ve talep dengesizliklerine bağlı olduğunu yineleyen Powell, “Son birkaç ayda fiyat artışları ekonomide çok daha geniş bir alana yayıldı, daha yüksek enflasyon riskinin arttığını düşünüyorum.” demişti.

Powell, enflasyonun uzun süredir Fed’in yüzde 2 hedefinin çok üzerinde seyrettiğine işaret ederek, enflasyonun “geçici” olduğu değerlendirmesinin bir kenara bırakılmasının zamanı olduğunu söylemişti.

Fed’in araçlarını yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmediğinden emin olmak için kullanacaklarını vurgulayan Powell, yüksek enflasyonun gelecek yılın ortalarına kadar sürmesinin beklendiğini belirtmişti.

“Fiyat istikrarına ihtiyacımız olacak”

Powell, “Bu noktada, ekonomi çok güçlü ve enflasyonist baskılar yüksek, bu nedenle kasım toplantısında açıkladığımız varlık alımlarının azaltılmasını belki birkaç ay önce tamamlamayı düşünmek uygun olur. Birkaç hafta içinde yapacağımız toplantıda bunu tartışacağımızı umuyorum.” diye konuşmuştu.

İş gücü piyasasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Powell, devam eden salgın nedeniyle insanların işlerine dönmekte isteksiz olduğunu, iş gücüne katılım oranının eski haline dönmesinin daha uzun süreceğini anlatmıştı.

Powell, “Salgından önce sahip olduğumuz türden harika iş gücü piyasasına geri dönmek için uzun bir genişlemeye ihtiyacımız olacak. Bunu elde etmek için fiyat istikrarına ihtiyacımız olacak.” demişti.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: