fbpx

Reklam

Barclays ve JP Morgan Avrupa piyasaları için karamsar

0

Stratejistler artan emtia fiyatları, Merkez Bankaları’nın sıkılaşma politikaları gibi etkilerle bu yıl Avrupa hisse senedi piyasaları için tahminlerini düşürüyor.

Bloomberg’in aylık olarak düzenlediği ve 16 kişinin katıldığı ankete göre Avrupa’nın gösterge endeksi Stoxx 600 yıl sonunda fazla değişmeyerek 488 puan olacak. Stoxx 600 endeksindeki hisse senedi piyasalarının değeri bu yıl sert satış dalgasıyla 2.4 trilyon euro eridi.

Barclays Stratejisti Emmanuel Cau bir notunda yıl sonu için hedeflerini aşağı yönlü revize ettiklerini hatırlatarak “Stoxx 600 endeksi için tahminimizi yüzde 11 düşürerek 465 olarak belirledik. Bu, da bu yıl için yaklaşık yüzde 5 düşüş anlamına geliyor” değerlendirmesini yaptı.

Avrupa Borsaları enflasyondaki artış, merkez bankalarının şahin duruşu, Rusya-Ukrayna savaşı gibi çeşitli nedenlerle 2022 yılına kötü başladı. Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmaya çabalayan bölgede artan petrol ve doğal gaz fiyatları resesyon endişelerini de gündeme getiriyor.

Reklam

Stoxx 600 endeksi bu yıl yüzde 11 düşerken Bank of America’nın anketine katılan yatırımcılar bu yıl Avrupa borsalarında en az yüzde 5’lik toparlanma beklediklerini açıkladı. Katılımcılara göre piyasalar için en büyük riskler Ukrayna savaşı, küresel resesyon ve enflasyon.

Milla Savova öncülüğündeki Bank of America stratejistleri bu sene Stoxx 600 endeksinde yıl sonu hedeflerinin 430 olduğunu, endeksin 3. çeyrekte 410 puana kadar düşebileceğini öngördü.

JP Morgan’dan Mislav Matejka da Stoxx 600 endeks hedefini 520’den 500’e düşürdü ancak hisse senetlerinde daha sert düşüş beklemediklerini belirtti.

Bloomberg anketine katılan stratejistler Alman DAX endeksinin yüzde 11.3, İngiliz FTSE 100 endeksinin de yüzde 5.5 yükselebileceğini öngördü.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: