fbpx

Reklam

Asya borsaları haftayı satış ağırlıklı kapatmaya ilerliyor

0

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Cuma günkü işlemlerde geriledi.

Japonya’nın Nikkei 225 Endeksi ve Topix Endeksi yaklaşık yüzde 2 düştü, SoftBank hissesinde kayıplar yüzde 2.25 civarındayken, Sony de yüzde 3 kaybetti.

Hong Kong’un Hang Seng Endeksi hafif geriledi. Alibaba’da kayıplar yüzde 3.5’u aştı, JD hissesi de yüzde 4 düştü.

Çin ana karasında endeksler yön bulmakta zorlandı. Şanghay Bileşik bölgedeki genel trendi takip etti, Shenzen ise hafif pozitif ayrıştı.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 1.5 civarında geriledi. Avustralya Borsası da bankacılık endeksindeki kayıplarla düştü.

Reklam

Güney Kore Merkez Bankası gösterge faiz oranını 25 baz puan yükselterek yüzde 1.25 seviyesine çekti.

Çin’de ihracat Aralık ayında beklentilerin üzerine çıktı

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından Cuma günü açıklanan verilere göre, Çin’de ihracat Aralık ayında beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşirken, ithalat beklentileri karşılamadı.

Ülkede ithalat dolar bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.5 arttı, beklentiler ithalatta yüzde 27.8 artış olması yönündeydi. Aynı dönem için ihracat ise yüzde 20’lik beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşerek yüzde 20.9 oldu.

Böylece Çin’de ticaret fazlası Bloomberg ekonomistlerinin 74 milyar dolalık bekkentilerinin üzerinde çıkarak 94.5 milyar dolar düzeyine ulaştı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: