fbpx

Reklam

Asgari ücret sigortacıların karşılık yükünü 20 milyar TL’ye çıkaracak

0

TAHSİN AKÇA

Asgari ücrette bu yıl enflasyondaki yükseliş nedeniyle ortalamanın üzerinde artış bekleniyor.

Asgari ücrette genel ortalamanın üzerinde artıştan sigorta şirketi bilançoları da etkilenecek. Çünkü özellikle maddi ve fiziksel zararlarda trafik sigortasının yetersiz kaldığı durumlarda devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası ve iş göremezlik durumunda teminat sunulan İşveren Sorumluluk Sigortası’nda sigorta şirketleri karşılık ayırmak zorunda. İşte bu karşılıklar asgari ücret dikkate alınarak belirleniyor.

Asgari ücretteki yüksek oranlı artış halinde bilançolarda karşılıklar bir gider kalemi olarak aralık ayından itibaren güncellenecek ve bu da karlılıkları olumsuz etkileyecek.
Halka açık sigorta şirketleri olan Anadolu Sigorta, Türkiye Sigorta ve Ray Sigorta şirketlerinin de trafik mali mesuliyet ve işveren sorumluluk sigortası yükümlülükleri nedeniyle bilançolarında gider kalemleri yükselmiş olacak.

Özellikle ihtilaflı durumlarda uzun dava sürecinde karşılıkların ayrılmış olarak bilançoda görünmesi gerektiği ve bu rakamlar da zaman içerisinde güncellenidiği için sigorta şirketlerinin karşılık yükümlülüğü de giderek artıyor.

Hangi kalemde ne kadar artış olacak?

Zorunlu trafik sigortası 2021 yılı bedeni tazminat tutarı eylül sonu itibariyle 10.1 milyar TL. Asgari ücretin 3 bin 900-4 bin TL seviyesine çıkarılması durumunda yıl sonu karşılık yükümlülüğü tutarı yaklaşık yüzde 35-38 aralığında yükselerek 13,9 milyar TL seviyesine çıkacak.

Reklam

İşveren sorumlulukta ise tazminat tutarı 2021 9 ay sonunda 4,6 milyar TL. Asgari ücrette yüzde 40 artış halinde yıl sonu muallak tutarı da yaklaşık yüzde 40 artmış olacak. Yani karşılık tutarı 6,4 milyar TL’le çıkacak.

Böylece sektörün bilançosunda gider kaleminde yer alacak yıl sonu birikimli karşılık tutarı 14 milyar TL’den yaklaşık 20 milyar TL’ye çıkacak. Son 3 ay da eklendiğinde bu rakam daha da artmış olacak.

“yüzde 20-25 artış planlamıştık, bizi olumsuz etkileyecek”

Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Erdem Esenkaya

Asgari ücrette yüzde 40 dolayında artış karşılıklar hesabını olumsuz etkileyecek. Tahminlere göre hesabı güncelliyoruz ve yıl sonu için yüzde 20-25 öngörüyorduk. Sigorta şirketi olarak hasarı hemen öderseniz sıkıntı yok. Ancak hukuka yansıyan poliçelerde bugünün asgari ücreti üzerinden karşılık ayrılıyor. Ayrılan karşılıklar yıllara göre revize ediliyor. Kaza olduğu anda karşılık ayrılıyor aslında. İşveren sorumlulukta da standart bir rakam ayrılıyor ve sonra revize ediliyor. Trafik ağırlığı ve işveren sorumluluk ağırlığı olan sigorta şirketleri olumsuz etkilenecek. Anadolu Sigorta trafik sigortasında ilk 2’de yer aldığı için bizi de olumsuz etkileyecek.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku