fbpx

Reklam

Altında gündem tarım dışı istihdam

0

Altın, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımları konusunda beklenenden daha güvercin bir tutum takınmasıyla haftayı yükselişle kapatmaya doğru ilerlerken altın yatırımcıları bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisine odaklandı.

Fed Başkanı Jerome Powell çarşamba günü yaptığı konuşmada varlık alımı azaltımına başlamanın yakın zaman faizlerin de artırılacağı anlamına gelmediğini söylemişti.

Powell konuşmasında faiz artışı için ABD’deki istihdamda da iyileşme görmek istediklerini belirtmişti. “Faiz artışında sabırlı olacağız” diyen Powell, ABD’de tam istihdam seviyesine gelecek yıl ulaşabilecekleri öngörüsünde bulundu.

Altın yatırımcıları, Fed’in istihdam vurgusundan sonra faiz artırımı takviminin nasıl şekilleneceğini anlamak için bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisini yakından takip edecek.

Perşembe günü açıklanan verilere göre, ABD’de haftalık işsizlik maaşına başvuranların sayısı 269 bine gerileyerek pandemi döneminin en düşük seviyesine indi.

ABD’de tarım dışı istihdam Eylül ayında 194 bin kişi artış kaydetmesine rağmen ekonomist beklentilerinin altında kalmıştı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin Ekim için medyan beklentisi ise 450 binlik bir artışın gerçekleşeceği yönünde.

Reklam

Ons altın fiyatı

Yeni haftaya 1.784 dolar civarında başlayan ons altın, Avustralya Merkez Bankası’nın tahvil getiri hedeflemesini sonlandırması sonrasında 1.794 dolara kadar yükselmişti. Yatırımcıların Fed’in varlık alımı azaltımına odaklanmasıyla toplantı öncesinde 1.760 dolara kadar gerileyen ons altın, faiz artırımlarının yakında başlamayacağına dair mesajlar ve işsizlik maaşı başvurularındaki düşüşle 1.794 dolara tırmandı.

Gram altın fiyatı

Küresel altın fiyatları ve Dolar/TL ’nin birbirini dengelemesiyle hafta başından beri 550 TL civarında yatay bir seyir izleyen gram altın, dolar/TL’nin 9,70’e çıkması ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle beraber cuma günü 560 TL civarında bulunuyor.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku