fbpx

Reklam

Almanya’da yatırımcı güveni savaşın etkisiyle sert düştü

0

Almanya’da ZEW yatırımcı beklentileri endeksi Mart’ta eksi 39.3’e geriledi. Bu, Kovid 19 pandemisinin başladığı 2020’den beri görülen en kötü rakam oldu. Önceki ay endeks 54.3 değerini almıştı. Cari koşullar endeksi de eksi 21.4’e geriledi.

ZEW Başkanı Achim Wambach “Ukrayna’daki savaş ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlar Almanya’da ekonomik görünümü kötüleşirdi. Resesyon gittikçe daha olası hale geliyor” değerlendirmesini yaptı.

Savaş, halihazırda yüksek seyreden enerji ve diğer emtia fiyatlarını daha da artırdı. Bu da enflasyonist baskıların artmasına neden oluyor.

Reklam

Avrupa Merkez Bankası geçen hafta Euro Bölgesi için 2022 yılı büyüme tahminini yüzde 3.7’ye düşürdü. Banka, enflasyonun ise ortalama yüzde 5.1 ile hedefinin iki katından fazla yükselmesini bekliyor.

Ülkede yeniden artışa geçen vaka sayıları da diğer bir endişe kaynağı. Alman hükümeti Şubat ayı ortalarında pandemi kısıtlamalarını azaltmaya başlamıştı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: