fbpx

Reklam

Almanya, savunma ve iklim için en az 200 milyar euro borçlanacak

0

Almanya Bakanlar Kurulu, Alman koalisyon hükûmetinin en az 200 milyar euro ek borçlanma öngören 2022 yılı federal bütçesini onayladı.

Bütçeye göre, Alman hükûmeti, bu yıl iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve Kovid-19 pandemisinin ekonomi üzerindeki kalıcı etkilerini dengelemek için bu yıl yaklaşık 99,7 milyar euro yeni borçlanma planlıyor.

Hükümet ayrıca, Alman SiLahlı Kuvvetleri’ni (Bundeswehr) güçlendirmek için de 100 milyar euro değerinde özel bir fon oluşturacak.

Reklam

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ordunun (Bundeswehr) modernizasyonu ve güçlendirilmesi için 100 milyar euro’luk mali kaynak ayrılacağını ve savunma harcamalarının artırılacağını duyurmuştu.

Almanya Maliye Bakanlığı, yüksek enerji fiyatları gibi Ukrayna’daki savaşın Alman ekonomisi üzerindeki olumsuz sonuçlarını hafifletmek için ek bir bütçe olacağını da açıklamıştı.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku