fbpx

Reklam

Almanya IFO endeksi 6 ayın en düşüğünde

0

Almanya IFO iş iklimi endeksi 97,7 ile 6 ayın en düşüğüne gerilerken Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi endeksin 98 olarak gerçekleşeceği yönündeydi. IFO beklenti endeksi de 95,4 ile ekonomistlerin beklentilerinin altında kaldı.

Endekslerdeki düşüşte hammadde sıkıntıları ve koronavirüs vakalarındaki artışın arz üzerinde tehdit oluşturması etkili oldu.Yapılan son şirket anketleri de tüketicilerin hızla artan fiyatlardan kaçınmaya çalışmasıyla hizmet sektörünün de zayıflamaya başladığını işaret ediyor.

IFO Başkanı Clemens Fuest, tedarik sıkıntılarının sektörde sıkıntı yaratmaya devam edeceğini belirterek, “İmalatta kapasite kullanımı giderek düşüyor. Almanya ekonomisinin dişlilerine sıkışan kumlar toparlanmayı sekteye uğratıyor” dedi.

Reklam

Almanya’nın önde gelen ekonomik araştırma enstitüleri halihazırda Almanya için 2021 büyüme tahminlerini düşürürken tedarik sıkıntılarının ekonomi üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğini düşünüyor.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku