fbpx

Reklam

ABD’de hanehalkı harcamalarındaki artışa ilişkin beklenti 9 yılın zirvesinde

0

New York Fed, Şubat ayına ait Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını yayımladı.

Yaklaşık 1300 hane halkının katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi Ocak’ta 0,2 puan artışla yüzde 6’ya çıktı.

Böylece, kısa vadeli enflasyon beklentisi, geçen yıl Kasım’da olduğu gibi, yeniden anketin yapılmaya başlandığı 2013’ten bu yana en yüksek seviyeyi kaydetti.

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentileri de aynı dönemde 0,3 puan artarak yüzde 3,8’e tırmandı.

Amerikalı tüketicilerin kısa ve orta vadeli enflasyon beklentileri, Ocak ayında düşüş göstererek sırasıyla yüzde 5,8’e ve yüzde 3,5’e gerilemişti.

Reklam

Bir yıllık süreçte harcamalardaki artışa ilişkin beklenti yüzde 5,5’ten yüzde 6,4’e yükselerek Haziran 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Gıda ve benzin kalemlerindeki fiyat artışlarının bir yıllık süreçte hızlanması beklenirken, gıda fiyatlarının yüzde 9,2 ve benzin fiyatlarının yüzde 8,8 artacağı tahmin edildi. Aynı dönemde kira artışına ilişkin beklenti ise yüzde 10,1 oldu.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Şubat’ta yıllık yüzde 7,9 ile 1982’den bu yana kaydedilen en büyük artışı gösterdi.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku