fbpx

Reklam

ABD-Çin arasında ‘Rusya gerilimi’ görüşmesi

0

ABD ve Çin arasında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ilk üst düzey görüşmenin bu hafta başında gerçekleşmesi bekleniyor.

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Roma’da Pazartesi günü Çin Komünist Partisi üst düzey yetkilisi Yang Jiechi ile görüşecek.

ABD Başkanı Joe Biden’ın üst düzey danışmanı Sullivan bir süredir, ABD ve AB müttefiklerinin yaptığı gibi Rus ekonomisine yaptırımlar uygulanması konusunda Çin üzerinde baskıyı artırmak üzerine çalışıyor. ABD’li yetkililere göre, Pekin’in şu ana kadar bu yönde bir girişimi olmadı.

Reklam

Kaynaklar Pazartesi günü gerçekleşecek görüşmenin başlıkları arasında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bölgesel ve küresel güvenliğe yönelik etkileri olduğunu ve Biden yönetiminin dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki iletişim kanallarını açık tutmak üzerine çalıştıklarını bildirdi.

Sullivan’ın Pazartesi günü ayrıca İtalya Başbakanı Mario Draghi ile savaşa uluslararası cevabı koorine etmek için bir araya geleceği bildirildi.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku