fbpx

Reklam

AB, 2022’nin ilk yarısında 50 milyar euroluk tahvil ihraç edecek

0

AB Komisyonu, salgının ekonomik sonuçlarına karşı hazırlanan “Yeni Nesil AB” adlı cari fiyatlarla 800 milyar euroluk kurtarma programının finansman stratejisi çerçevesinde gelecek yılın ilk yarısına ilişkin tahvil ihraç planını açıkladı.

Plana göre, AB, Ocak-Haziran 2022 döneminde toplam 50 milyar euroluk uzun vadeli tahvil ihraç edecek.

Buna ilave olarak kısa vadeli tahvil ihracı da yapılacak.

Böylece, üye ülkelerin kurtarma programları sağlanacak kaynakla finanse edilecek.

AB, bu yılın haziran ayından beri 12 milyar eurosu yeşil olmak üzere toplam 71 milyar euroluk tahvil ihraç etti. AB Komisyonu bu kaynağın 54 milyar eurosunu üye ülkelere kurtarma programlarının ön finansmanı olarak gönderdi.

AB, kurtarma programının finansmanı için 2026 sonuna kadar yaklaşık 800 milyar euroluk tahvil ihracı planlıyor.

Reklam

– Kurtarma programı

AB Komisyonu, üye ülkelerin teminatıyla kurtarma programı için 2026 yılı sonuna kadar sermaye piyasalarında borçlanacak. Komisyon, bu kaynağı üye ülkelere hazırladıkları yatırım ve reform planları doğrultusunda uygun koşullu kredi ve hibe olarak dağıtacak.

Üye ülkeler bu kaynağı, dijital dönüşüm ve iklim hedefleri ile uyumlu biçimde yatırıma dönüştürecek.

AB ülkelerine 360 milyar euro kredi ve 312,5 milyar euro hibe olarak dağıtacak. Paket kapsamında, AB’nin kalkınma odaklı diğer çeşitli programlarına da önemli miktarda mali kaynak sağlanacak.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku