Ekonomi Aslında Nedir? – 1


0

‘’Ekonomi biliminine arayışlar’’

Ekonomiyi ve iktisadın kavramsal serüveninden ziyade önce ekonomi ve iktisadın insana verdiği tanıma bakalım ve oradan başlayalım. Arayışımızdaki en temel sorun, sorunsal ‘’Neden?’’ sorusuna ulaşmak olduğu için görülmesi gereken en önemli noktalardan birisinin bu olduğu kanaatindeyim.

Ekonomi, ortaya çıktığı zihinsel, düşünsel ortam ve mekan itibariyle insanı rasyonel bir varlık olarak tanımlayarak diğer bilimlerde olduğu gibi biçimselleştirme, bilimselleştirme ve teorileştirme çabasına girmiştir. Aydınlanma sonrası birçok batılı ekonomist ve filozof  insanı rasyonel bir birey olarak tanımlayarak ihtiyaçlarını ve isteklerini bunlara göre tasnif etmiştir. Modern ekonomide ihtiyaç ve istek kavramı bireye dönüşen rasyonel insan üzerinden tanımlanmıştır.

Kimdir bu rasyonel insan bir başka deyişle birey?

Piyasa koşullarına akılcı, mantıki tepki veren, davranışları tahmin ve formülize edilmiş, hep kendi çıkarlarını ve karını düşünen, faydacı ve maksimum faydayı arzulayan iradi, ahlaki tepki ve etkilerden soyutlanmış bu nedenlerden ötürü duygusal ekonomik tepkilerden arındırılmış, uzaklaşmış insan.

İhtiyaç ve istek kavramlarının tanımlanmasından bahsettik biz kavramın sınırsızlık tarafından bahsedeceğiz; İhtiyaç ve istekler gerçekten sınırsız mıdır? Rasyonel insan için evet, sınırsızdır hep daha fazlasını ister kanaat etmez. Çünkü neden kanaat edeceğini bilmez, sonuç odaklıdır. Duygular süreçte değil sonuçta ortaya çıkar. Bu duygular ise kar, zarar, faydadır. Bunun içindir ki o tatmin duygusu marjinalleşir ve bunun gibi kanaat etmeyen insanlar ve toplumlar marjinalleşir.

İhtiyaç ve istekleri karşılamak için ürün ve hizmetlere ihtiyaç vardır. Pek sorun şu ürün ve hizmetler yani mallar gerçekten ihtiyacı karşılıyor mu? O zaman ihtiyaçlar neden sınırsız? İşte bireyin ve onu yaratan ekonominin çözüldüğü nokta burası. Ekonomi önce kendi bireyini yaratır, sonra ihtiyaçlarını yaratır sonra birey üzerinden mal ve hizmetler üreterek o mal ve hizmetleri bireyin ya da rasyonel insanın ihtiyacı haline getirir. Bu ekonomide insan tükettiği kadar refaha sahiptir. Tükettiği mal ve hizmetlerin kalitesi bireyin refah seviyesini oluşturmuştur. Refah seviyesi ancak böyle sayılara formüllere dökülebilir ve ancak rasyonel insanın tepkileri böyle ölçülebilir. Birey üzerinden mal ve hizmet üretmekten bahsettik. Üretimin amacı istek ve ihtiyaçların karşılanması ve bunun sonucunda fayda oluyor peki üretim için ne gerekiyor; doğal kaynaklar, emek, sermaye, girişimci. Doğal kaynakların üretim faktörü olması demek yerin altının ve üstünün rasyonel insan faydası ve bitmeyen ihtiyaçlarının karşılanması için üretimde kullanılması demektir. Kadim tartışma konusu emek, sermaye veya insan eksik kalır mı? Bu üç faktörü yönlendirecek rasyonel bireye ihtiyaç var o da müteşebbis ya da girişimci oluyor.

Rasyonel insan üzerinden ekonomiyi tahlil ettik. Haftaya  sadece insan üzerinden iktisadi arayışlara çıkacağız. Bu tahlil ve arayışlar yıllarca sürebilir.

Bu bir mukaddime, girizgah olsun, sağlıcakla kalın…

Durmuş Ali TAMER

Dünya ve Türkiye’deki tüm gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımıza abone olun.

https://t.me/politizasyon


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Hay aksi! Hay aksi!
0
Hay aksi!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
Ha Ha Ha Ha
0
Ha Ha
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Zafer! Zafer!
0
Zafer!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Bildirimleri Aç    Evet Hayır