fbpx

Reklam

Macron’un eski yakın koruması, 1 Mayıs’ta göstericilere saldırmaktan hapis cezası aldı

0

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 1 Mayıs 2018’de kafasına polis kaskı geçirip göstericileri döven eski yakın koruması Alexandre Benalla, hapis cezasına çarptırıldı.

Savcıların istediğinden daha ağır mahkumiyet

Macron’un skandaldan sonra bir süre sahip çıktığı ve görevden uzaklaştırmada geç kaldığı eski kişisel güvenlik danışmanı hakkında savcıların tecilli 18 ay hapis cezası istemesine karşın, mahkemeden çıkan karar, 2 yılı tecilli 3 yıl hapis oldu.

Gelecek yıl cumhurbaşkanlığı seçimleri sınavından geçecek Macron’a o dönemde halk desteğinin dibe vurmasına neden olan ‘Benallagate’ skandalının, polis kılığına girip emekçi dövmekten ibaret olmadığı da ortaya çıktı.

Yasadışı diplomatik pasaport ve silah kullanmaktan da suçlu bulundu

Reklam

Benalla’yı diplomatik pasaportları yasadışı olarak kullanmaktan ve yasadışı olarak silah taşımaktan da suçlu bulan mahkeme, cumhurbaşkanının eski yakın korumasını ‘dokunulmazlık, cezasızlık ve her şeye gücü yetme duygusuyla hareket ettiğini’ belirtti.

500 euro para cezasına da çaptırılan Benalla, Fransız medyasının duruşmadan aktardığına göre bir yıllık hapis cezasını evde elektronik kelepçeyle çekecek.

, 2018’de Macron ile Elysee Sarayı’ndaki ekibi, Benalla’yı hemen görevden almadıkları, ancak olaydan 6 hafta sonra göstericilere saldırmasının videosu ortaya çıkınca kovdukları için sert eleştirilerle karşılaşmıştı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: