fbpx

Reklam

Britanya, nihayet geri adım atıp Assange’ın hapiste evlenmesine izin verdi

0

Haziran 2012’de sığındığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nden dışarı adım atamazken Nisan 2019’da polis operasyonuyla zorla çıkarılıp maksimum güvenlik hapishanesi Belmarsh’da tutulan Julian Assange’la evlenebilmeleri için partneri ve çocuklarının annesi Stella Moris’in başlattığı yasal süreç, son dakikada olumlu yanıt aldı.

Halihazırda ABD’nin casusluk suçlamasıyla iade talep ettiği davada yargılanan Assange’la Ekvador Büyükelçiliği döneminde tanışan avukat Stella Moris, Twitter hesabında şu paylaşımı yaptı:

Reklam

“İyi haber: Britanya hükümeti mühletin dolmasına 24 saat kala geri adım attı. Artık Julian’la Belmarsh hapishanesinde evlenme iznimiz var. Rahatladım ama evlilikle ilgili temel hakkımıza yasadışı müdahaleyi durdurmak için yasal eyleme ihtiyaç olmasından ötürü hala kızgınım.”

Assange’dan 4 ve 2 yaşında iki erkek çocuğu olan Moris, ‘Britanya hükümetinin ürkütücü unsurlarının evlilik planlarına gayri meşru şekilde müdahale etmek için haksız, mantıksız ve tekinsiz davranışlarda bulunduğunu’ ifade ederek Adalet Bakanı Raab ve Belmarsh Müdürü Jenny Louis’e cuma günü dava açmıştı.

5 yıldır nişanlı Assange ile Moris, mayıs ayından beri maksimum güvenlikli cezaevinin yetkililerinden nikah töreni düzenlemek için izin istiyordu. Sonunda gelen yanıtta, konunun Kraliyet Savcılık Servisi’ne (CPS) havale edildiği söylendi.

Moris ise ‘CPS’nin Avustralya doğumlu yayıncıya karşı iade davalarında ABD hükümetini temsil ettiğini, evlilikle ilgili kararın CPS’ye verilmesinin Washington’a veto yetkisi vermek anlamına geldiğini’ belirterek ekledi: “Bu tam bir rezalet.”

‘Evlilik talebine yapılan müdahalenin hiçbir meşru nedeninin olmadığını, sadece Assange’ı psikolojik olarak yıkmayı amaçladığını’ söyleyen avukat, “Bu gerçekten temel, elzem, insani bir şey ve istihbarat servisleri, politikacılarımız veya başka birini ilgilendiren bir mesele değil” vurgusunu yaptı.

Cezaevi Hizmetleri Sözcüsü ise “Assange’ın başvurusu, cezaevi müdürü tarafından diğer tüm mahkumlara yapıldığı gibi olağan şekilde alındı, değerlendirildi ve işleme alındı” açıklamasını getirdi.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku