fbpx

Reklam

Almanya’da ‘IŞİD gelinine’ Ezidi kız çocuğunun susuzluktan ölümüne göz yummaktan 10 yıl hapis

0

Almanya’da IŞİD’e destek vermek, cinayete, savaş suçlarına ve insanlığa karşı suçlara teşebbüse yardım ve yataklık etmekten suçlu bulunan bir IŞİD gelini, 5 yaşında bir Ezidi kızın susuzluktan ölmesine izin verdiği için 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Savcılar, 2014’te IŞİD’e katılıp örgütün karar alma ve komuta mekanizmalarında yer alan, IŞİD’in ‘ahlak polisinde’ silahlı olarak devriye gezen Jennifer Wenisch isimli kadınla IŞİD militanı kocasının, 2015’te Irak’ın Musul kentinde yaşarken, 5 yaşındaki bir Ezidi kızı, evişlerini yaptıracak köle olarak satın aldıklarını, kocanın kız çocuğunu gece yatağı ıslattığı gerekçesiyle ceza olarak kavurucu sıcaktan herhangi bir koruma olmaksızın arka bahçeye zincirlediğini belirtti.

2018’de Almanya’dan Suriye’ye dönerken yakalanan 30 yaşındaki Jennifer Wenisch, Ezidi kız çocuğunun susuzluktan acı çekerek ölmesine göz yummak suçlamasından federal savcılığın ömür boyu hapis talebine karşın, Münih’teki mahkeme tarafından 10 yıl hapis cezasına çaptırıldı.

Yargıç Reinhold Baier, Wenisch’in bir terör örgütüne üye olmak, kölelikle ilgili iki insanlığa karşı suç işlemek, yardımda bulunmayarak kız çocuğunun öldürülmesine yardım ve yataklık etmekten suçlu bulunduğunu açıkladı.

‘Ezidi çocuktan sık sık şikayet eden sanığın kocasının yaptıklarına göz yumduğunu, kızı kurtarmak için hiçbir şey yapmadığını ve cezanın öldürücü sonuçlarını kabul ettiğini’ söyleyen Yargıç Baier, Wenisch’e, “Kızgın güneşte zincirlenen bir çocuğun ölümcül tehlike içinde olacağını başından beri biliyor olmalıydın” dedi.

Reklam

Bu, IŞİD cihatçılarının Ezidi topluluğuna yönelik zulmüyle ilgili dünyanın Irak dışındaki bir yerinde verilen ilk mahkumiyet kararlarından biri oldu.

Duruşmalar, pandemi ve diğer faktörlere bağlı gecikmeler nedeniyle 2.5 yıl sürdü.

Basında çıkan haberlere göre, 2013’te Müslüman olup ertesi yıl Türkiye ve Suriye üzerinden Irak’a giderek IŞİD’e katılan Wenisch, Ocak 2016’da yeni kimlik belgeleri için başvurmak üzere Ankara’daki Alman Büyükelçiliğine gittiğinde, çıkışta yakalandı ve Almanya’ya iade edildi. Kocası Taha el Cumali, Frankfurt’ta ayrı bir davada yargılanacak.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: