fbpx

Reklam

Alman basını: Berlin’de Rusya Büyükelçiliği’nin bir çalışanı pencereden düşerek öldü

0

Der Spiegel dergisinin haberine göre Rusya’nın Büyükelçilik binalarını koruyan Berlin polisi, 19 Ekim sabahı elçilik binalarının birinin önündeki yolda bir erkeği hareketsiz hâlde yatarken buldu. Olay yerine çağrılan sağlık görevlileri, yaşamını yitirdiği belirlenen elçilik personelini, müdahalelerine karşın hayata döndürmeyi başaramadı.

Rus elçilik çalışanının, Berlin’in Mitte bölgesinde yer alan Behrenstrasse sokağındaki elçilik binalarından birinin üst kat pencerelerinden birinden düştüğü sanılıyor. Alman dergisinin haberinde, söz konusu çalışanın 2019 yazından beri Berlin’de büyükelçiliğin ikinci sekreteri olarak görev yaptığı ve 35 yaşında olduğu kaydediliyor.

Reklam

Der Spiegel dergisine göre Alman istihbarat servisleri, yaşamını yitiren personelin, Rus iç istihbarat servisi FSB’nin gayriresmi, yani karşı tarafa bildirilmemiş çalışanlarından biri olduğundan şüpheleniyordu.

Almanya’daki Rusya Büyükelçiliği ise konu hakkında detaylı bir yorum yapmış değil. Fakat Büyükelçilik temsilcilerinden biri, etik sebeplerle söz konusu olay hakkında bir yorum yapmayacaklarını söyledi.

Almanya Dışişleri de söz konusu ölümü doğruladı. Dışişleri Sözcüsü Christopher Burger bir basın toplantısında sorular üstüne, “Söz konusu olay bakanlığımız tarafından bilinmektedir, fakat kişisel bilgilerin gizliliğinin korunması şartından dolayı herhangi bir detayı paylaşmam mümkün değil” dedi.

Bu sırada Rus Kommersant gazetesi, Berlin’de hayatını kaybeden Rus diplomatın, FSB’nin anayasal düzenin korunmasıyla ilgili dairesinin başındaki Aleksey Jalo’nun oğlu Kirill Jalo olduğunu yazdı. Rus gazetesine göre Kirill Jalo’nun ismi bu ayın başında Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın ülkedeki diplomatların isimlerine yer verdiği listesinden de silinmişti.

Diğer taraftan, Berlin’deki Rusya Büyükelçiliği yetkilileri yaptıkları yeni bir açıklamada, ‘Rus diplomatın ölümüyle sonuçlanan trajik olayla ilgili basında yer alan bilgilerin, kesinlikle doğru olmayan spekülasyonlar olduğu’ belirtti.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: